Allen-Bradley 800F-BX10 22mm Contact Block 800F PB
Allen-Bradley 800F-BX10 22mm Contact Block 800F PBDescriptionContact BlocksScrew terminationsDurable hook & snap interface to latchColour-coded plungers for easy circuit identificationBifurcation for superior contact wiping and optimal switching reliabilityLatch and contact block combinations available.Base mounted versions for use with enclosures.CE Marked in compliance to relevant European DirectiveNoteIn the price table 'SM...
Description
Contact Blocks
Durable hook & snap interface to latch
Colour-coded plungers for easy circuit identification
Bifurcation for superior contact wiping and optimal switching reliability
Latch and contact block combinations available.
Base mounted versions for use with enclosures.
Note
Image shows item with fitting latch attached, this is not supplied with item see stock nos. and
Allen Bradley Contact Block, 1 NO, 600 V - 800F-BX10
Features and Benefits
• Can be base-mounted in both plastic and metal enclosures for versatile use
• 1NO (normally open) configuration for a quick and simple set-up
Standards and Certifications
• UL (Underwriters' Laboratories)
• CSA (Canadian Standards Association)
• CCC (Chinese Standards)
• IEC 60947-5-1 (International Electrotechnical Commission)
What voltage rating does this contact block have?
The 800F range covers the following products:
• Pilot lights LED operated
• Selector, toggle, multi-function and key selector switches (2 and 3 positions)
• Custom laser engraving for pushbutton caps and diffusers
• Single turn potentiometer assembly
• Emergency stop push-buttons including the unique self-monitoring contact block
• Low front of panel profile
• Selection of silicone boots are available
• Plastic enclosures
• Metal operators offer ruggedness and durability
Specifications
| Attribute | Value |
| Block Type | Contact Block |
| Contact Configuration | 1NO |
| Series | 800F |
| Voltage Rating | 600V |